Directory

 

Central   Office    207 897-6722
Dr. Robert Wall Superintendent
109 Stacie Field Business Manager
120 Tina Collins Special Serv Director
111 Susan Gagnon Payroll Manager
101 Brenda Merrill Accounts Payable
118 Stella Breton Special Serv. Admin   Assistant
112 Kathie Bilodeau Admin Assistant
100 Fiona Baker Admin Assistant to Superintendent
110 Kenneth Vining Transportation Director
199 Craig Suttie Tech Administrator
199 Scott Ladd Tech Assistant
199 Kyle Richards Tech Assistant
Adult   Education 207 897-6384
Eileen Miazga, Director
Jay   Elementary School  207 897-5719
101 Chris Hollingsworth Principal
100 Sherri Couture Secretary
Stewart Wyman Administrative Support
527 Melissa Plourde O/T – both Elementary
416 Nancy Anctil Grade 4
125 Rhonda Bean Grade 1
530 Diane Berry Special Serv
512 Danielle Caron Kindergarten Teacher
315 Tracey Castonguay Grade 3
209 Shannon Cuthbertson Grade 2
211 Janet Daigle Grade 2
418 Tammy Deering Grade 4
208 Wendy Deming Title I Reading
314 Sylvia Desjardins Grade 3
537 Jane DiPompo PE/Health
124 Lyn DiSotto Grade 1
401 Lynn Ferrari Speech/Language
313 Kelly Gilbert Grade 3
105 Kelly Groomes Kindergarten
521 Misty Guild Grade 5
417 Donna Labbe Grade 4
534 Daniel LaBonte Music
123 Terry LeClerc Grade 1
510 Lynne LeSuer Kindergarten
535 Library
528 Tamara Lindsey Art
511 Deborah Packard Kindergarten
519 Carol Reed Computer Instruction
126 Judi Richard Special Serv
522 Susan Sandler Grade 5
520 Teresa Schmidt Grade 5
532 Patrick St. Clair Behavioral
502 Alina Steadman Title 1 Math
400 Jennifer Stone Social Worker
212 Jennifer Talbot Grade 2
210 Julie Thornton Grade 1
Pamela Allen Special Serv
530 Jared Berry Special Serv
535 Denelle Bryant Library
Rebecca Burhoe Ed Tech
Denise Cloutier K-1
208 Shelley Franchetti Title I Reading
126 David Grant Ed Tech II
502 Lorraine Jenkins Title I Math
530 Kimberly M. Simoneau Ed Tech II
312 Melody Plourde Special Serv
Livermore Elementary School  207 897-3355
304 Robert Kahler Principal
303 Wendy Moreau Asst Princ/Asst Special   Ed Director
302 Shawn Keene Transportation Assigner
300 Karen Quirrion Secretary/Sub Caller
203 Angela Blaise *Pre-K Teacher
108 Susan Boothby Grade 1
201 Kayla Brown *Pre-K Teacher
106 Cynthia Crabtree Grade 1
102 Tabbatha Cushman Kindergarten Teacher
121 Mary Davis Literacy Title IA
120 Janet Eastman Grade 3
306 Grace Eaton Guidance
111 Angela Frey Grade 3
202 Tiffany  Frost *Pre-K Teacher
107 Janet Gill Music
115 Penny Gould Grade 2
305 Deanna Hamblin Nurse
224 Nathan Harnden Teacher Title I Math
105 Amanda Hinkley Grade 1
110 Sarah Hubbard Grade 1
226 Diane Jordan Grade 5
231 Eric Kobischen Special Ed
113 Jody Ladd Grade 2
225 Angela Lake Grade 5
222 Michelle LeClair Grade 4
123 Mary Leighton Special Ed
109 Christine McPherson Grade 1
117 Abby McPheters Grade 3
119 Carrie Mitchell Grade 4
101 Rebecca Poat Kindergarten
104 Farrah Poirier Art
116 Jeanie Rackliff Special Serv
114 Gladys Russell Grade 2
229 Amanda Schenberger Grade 4
103 Mary Stevens Kindergarten
142 Steven Sweet Phys Ed
224 Debra Timberlake Grade 3
228 Rachel Toner Grade 3
229 Janet Ventrella Grade 5
118 Susan Wiles Special Ed
300 Misty Batchler OT/PT
224 Diana Robin Beck Ed Tech II
203 Lexie Benson *Pre-K Ed Tech II
201 Barbara Bilodeau Ed Tech II
116 Jennifer Capen Ed Tech II
202 Elizabeth Caron *Pre-K Ed Tech II
118 Lynne Castner Tech II
203 Brittney Castonguay Ed Tech II
300 Laura Connor Speech
123 Kimberly Cote Tech II
116 Megan Heikkinen Ed Tech I
116 Jan Kirkland Ed Tech I
116 Bonnie Leblanc Special Serv
136 Cheryl Mills Ed Tech III
231 Eileen Morin Tech II
300 Cathy Murphy Speech
300 Diane Nugent PT
116 Marianne O’Donnell Special Serv
224 Clorissa Plaisted Ed Tech
300 Melissa Plourde OT/PT
116 Joyce Quirrion Special Serv
232 Darrell Roundy Band
116 Angela Smith Ed Tech I
224 Amy Soper Ed Tech II
121 Jennifer Wilkins Ed Tech II
*Pre-K held at Central   Office 897-6722
Spruce Mountain High School  207 897-4336
404 Thomas Plourde Principal
403 Lee Hixon AD/Assistant Principal
409 Gavin Kane Administrative Support
402 Sally Boivin Secretary – AD
401 Aurelie Merrill Secretary
307 Chris Beaudoin Crossroads
206 Kristel Anuszewski English
306 Christina Bamford Crossroads
241 Jan Barlow Art
110 William Biliouris Science
204 Michelle Brann Social Studies
205 Kymberli Bryant Lang Arts Dept Head
208 Bryana Chapman English
107 Raymond Chase Science Dept Head
141 Suzanne Cole Library
207 Jayne Costa English
253 Jenna Cote Read 180
310 Mark Cyr Physical Education
313 Chris Ellingwood Alternative Ed.
103 Jessica Ellingwood-Simpson Math
262 Dianne Fenlason Instrumental Music, MS
101 Annette Girardin Math Department Head
166 Karen Haley Social Worker
104 Susan Hastings Math
203 Michael Henry Social Studies Dept Head
111 Sherry Hooker Biology
187 Heather Huish World Language
304 Rick Hulbert Industrial Arts Tech
242 Barbara Jewett JMG, MS
102 Eric Jewett Mathematics
412 Jacqueline Kilbreth School Nurse
211 Katie Lafreniere English
228 Kenneth Landry Technology Teacher
108 Alisa Lee Science
300 Daniel Lemieux Industrial Arts
106 Diane Maurais Resource Room
301 Sharon McCourt Special Serv
Robin Miller Mathematics
109 Robbin Nichol Science
303 Megan Packard Special Education
212 Cynthia Paradis Special Serv
180 Amanda Pelkey Humanities Dept Head
201 Kate Prideaux Social Studies
202 Nathan Purrington History
209 Maria Rier French
100 James Robinson Health
408 Darrell Roundy Music
407 Susanne Spalding Guidance
405 Wendy Nadeau Secretary -Guidance
200 Susan St.Pierre Social Studies
210 Anne Weatherbee English
306 Josh Albee Crossroads Ed Tech
Lacy Badeau Special Serv
303 Wendy  Berube Ed Tech II
106 Debra Desrosiers Ed Tech I
Marie Doucette Ed Tech II
418 Debra Fournier Ed Tech II
106 Margaret Leclerc Tech II
Debbie Storer Special Serv
410 Dora Flagg Food Serv Director
Spruce Mountain Middle School   207 897-4319
147 Scott Albert Principal
151 Mark Bonnevie Administrative Support
136 Kathie Bilodeau Secretary
101 Julia Parker Secretary
136 Regina Robitaille Secretary
175 Laura Connor Speech
245 Denise  Acritelli Language Arts, Grade 7
277 Bradford Bishop Health/PE
258 Julie Bolduc Literacy Coach
206 Libby Cronkhite Science, Grade 6
239 John DiSotto Math, Grade 8
223 Randy Easter Technology Services
202 Jennifer Easter Language Arts, Grade 6
140 Nicole Edmunds Math, Grade 8
262 Diane Fenlason Music
240 Debra Finley Social Studies, Grade 7/8
242 Kellee Fortier Math, Grade 7
189 Nancy Grimaldi Writing, Grade 8
218 Carol Hardy Title I Reading
211 Lesley Harmon Art
158 Scott Hartford Math, Grade 6
250 Julie Imbruno Life Skills
162 Jacqueline Kilbreth School Nurse
261 Daniel LaBonte Chorus
177 Michael Lance Science, Grade 7/8
173 Lynetta Lewia Social Studies, Grades   7/8
160 Amanda Libby Math, Grade 6
212 Jay Lindsey Science, Grade 7/8
131 Michael Methvin PE, Athletic Director
Carlos Ochoa Spanish
247 J. Lynn Ouellette Writing, Grade 7
214 Robin Ouellette Social Studies, Grade 6
155 Cherie Parker Special Serv
216 Sonia Pelletier Resource Room
176 Dawn Pettengill Language Arts, Grade 7
205 Colleen Shink English/ Language Arts,   Grade 6
243 Catherine Siggens Guidance
236 Julie Taylor Math, Grades 7
182 Robert Taylor Gifted & Talented
204 Bernadette Bessey Ed Tech Title 1 Math
250 Theresa Blais Special Serv
143 Robin Fournier Special Serv
216 Barbara Gingras Ed Tech II
155 April Haylock Special Serv
222 Sharon Labrecque Ed Tech
222 Deborah Lemire Library
250 Dianna Pomerleau Special Serv
250 Jason Wyman Ed Tech II
279 Cafeteria